Automatyzacja magazynu - jak usprawnić procesy i zwiększyć wydajność - ProCobot

Automatyzacja magazynu – jak usprawnić procesy i zwiększyć wydajność

Wdrażanie automatyki magazynowej z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem przedsiębiorstw w Polsce i na świecie. Wprowadzenie odpowiednich rozwiązań może spowodować, że przebieg procesów zostanie usprawniony i zwiększy się również wydajność działań. Zastosowanie automatyki magazynowej nie jest już nowością. Z możliwości tej wiele firm korzysta od lat. Jakie może to przynieść korzyści?

 

Roboty autonomiczne

 

Koszt utrzymania magazynu to suma kilku czynników

Początkowo w rozwiązania z zakresu automatyki magazynowej inwestowały wyłącznie duże, globalne firmy z kapitałem zagranicznym. Miały one środki na takie działania, ale również bazowały na wynikach osiąganych przez spółki działające na Zachodzie – były świadome korzyści, które niesie automatyzacja. Jednak obecnie w trend ten inwestują nie tylko największe przedsiębiorstwa, a również mniejsze firmy, które mają od kilku do kilkunastu tysięcy miejsc paletowych. Jeszcze w 2014 roku, jak wynika z badania przeprowadzonego przez Panel Polskich Menedżerów Logistyki, 60 proc. przedsiębiorstw w Polsce w ogóle nie zastanawiało się nad wdrożeniem automatyki magazynowej. Obecnie zdecydowana większość firm zdaje już sobie sprawę z tego, że takie działania są niezbędne. Jak wynika z raportu „Automation with intelligence” przygotowanego przez Deloitte, aż 46 proc. przedsiębiorstw ma strategię wprowadzania inteligentnej automatyzacji w swoich działaniach.

 

roboty autonomiczne w trakcie pracy

 

Dlaczego to jest opłacalne?

Z danych Deloitte wynika, że automatyzacja w ciągu 3 lat od wdrożenia może przynieść ograniczenie kosztów o 22 proc. Stosowanie takich rozwiązań wpływa na zwiększenie wydajności i precyzji produkcji. Można wyprodukować więcej, co przekłada się na większe przychody. Zastąpienie ludzi robotami w przypadku monotonnych czynności zmniejsza ryzyko niebezpiecznych pomyłek. Jednocześnie jest to sposób na ograniczenie wydatków na wynagrodzenia i szkolenie zatrudnionych. Tym samym można stosunkowo szybko i łatwo obniżyć koszty produkcji. Biorąc pod uwagę nieustanny rozwój przedsiębiorstw i ogromną konkurencję, automatyka magazynowa jest niezbędna, żeby sprostać wymaganiom rynku.

Wykorzystywanie robotów w firmach produkcyjnych może przynieść duże korzyści. Wzrośnie wydajność, procesy będą realizowane sprawnie i bez problemów. Automatyzacja przynosi duże oszczędności w zakresie kosztów utrzymania magazynu. Dzięki robotom można też zmniejszyć koszty zatrudnienia – wykonywaniem wielu zadań będą mogły zająć się właśnie one. Roboty są w stanie przewozić ładunki o różnej wadze. Mogą manewrować wokół ludzi i przedmiotów. Poruszają się w sposób autonomiczny, automatyzują przepływ materiału, co wpływa na zwiększenie produktywności. Dzięki nim można zoptymalizować wewnątrzzakładową logistykę. Żeby jednak zrealizować te cele, należy odpowiednio dopasować te roboty. Różnią się one m.in. maksymalną wagą przewożonych ładunków. Poszczególne modele zostały zaprojektowane do wykonywania innych zadań, mają one odmienną powierzchnię i prędkość. Ich właściwy wybór jest kluczowy, żeby ograniczyć koszty magazynowania.

 

roboty autonomiczne transportują ładunki w magazynie

 

Roboty AGV a roboty mobilne – na czym polega przewaga robotów MiR

Odpowiednio dobrany do danej działalności robot może zapewnić lepsze wyniki, zwiększyć wydajność i przełożyć się na inne korzyści. Szukając sprzętu, być może natkniesz się na informacje o robotach AGV i MiR. Czym się one charakteryzują? Który z nich będzie lepszy do Twojego magazynu? Tak naprawdę są to rozwiązania, które bardzo się od siebie różnią – roboty MiR dają zdecydowanie większe możliwości. Pojazdy AGV muszą poruszać się po wyznaczonej ścieżce, jak tramwaje. Jeśli droga jest zablokowana, znajdzie się na niej jakiś przedmiot, to taki robot zatrzyma się i poczeka, aż przeszkoda zniknie. Natomiast roboty MiR można przyrównać do samochodów. Są one w stanie zmieniać trasę, omijać przeszkody, a tym samym szybciej i skuteczniej realizować swoje zadanie. Robot MiR może bezpiecznie zatrzymywać się bardzo blisko przeszkód. Wykorzystuje on wewnętrzną mapę, która jest efektem działania skanerów laserowych, które posiada ten pojazd. Roboty MiR to zatem zdecydowanie lepsze rozwiązania od robotów AGV pod względem efektywności kosztowej, elastyczności, zwrotu z inwestycji i optymalizacji produktywności.

 

roboty mir gotowe do pracy

 

Warto postawić na wydajność i elastyczność procesów

Im szybciej zdecydujesz się w swoim przedsiębiorstwie na automatyzację magazynów, tym lepiej. Lista zadań, które mogą wykonywać roboty stale się powiększa. Potrafią one:

  • Pakować produkty.
  • Zajmować się załadunkiem i rozładunkiem.
  • Realizować transport wewnątrz magazynu.
  • Wykonywać prace montażowe.

To tylko wybrane prace, które wykonają odpowiednio zaprogramowane roboty. Nie wiesz, jakiego rozwiązania potrzebujesz, żeby osiągnąć lepszą wydajność? Skontaktuj się z nami. Poznamy Twój biznes i zaproponujemy roboty, które mogą Ci przynieść największe korzyści.