Chwytaki do robotów współpracujących. Klasyfikacja i zastosowanie - ProCobot

Chwytaki do robotów współpracujących

Robotyzacja w Polsce stała się faktem. Coraz więcej firm sięga po nowoczesne rozwiązania z dziedziny techniki, dzięki którym powtarzalne procesy są wykonywane znacznie szybciej i sprawniej. Roboty współpracujące zapewniają przedsiębiorcom wiele korzyści pod warunkiem, że są odpowiednio wyposażone. Istotnym elementem tych maszyn są chwytaki przystosowane do wykonywania konkretnych zadań.

Rola, znaczenie i klasyfikacja chwytaków do robotów

Chociaż chwytak do robota zazwyczaj jest niewielkim elementem, odgrywa niezwykle istotną rolę w wykonywaniu konkretnego zadania. Nawet najlepiej zaprogramowana maszyna nie będzie w pełni kontrolować wykonywanych czynności w zmieniających się okolicznościach. Pomimo jej ogromnej przewagi nad człowiekiem w dziedzinach takich, jak szybkość wykonywania czynności, ich powtarzalność czy równomierne tempo, roboty autonomiczne nie zareagują spontanicznie na przypadkowe zgniatanie kruchego materiału czy jego wypadnięcie z uchwytu.

Elektryczny chwytak Podciśnieniowy VG10 Elektryczny chwytak Podciśnieniowy VG10

Nietrudno sobie wyobrazić różnice w przystosowaniu chwytaka, który przenosi jajko lub stalową kulkę. W każdym z tych przypadków nacisk ramion musi być wyważony i ściśle dostosowany do rodzaju elementu. Istotne jest też odpowiednie chwytanie określonych kształtów. Inne cechy są pożądane przy przemieszczaniu sześciennych pudełek, a inne – przy podnoszeniu wkrętów lub nakrętek czy też dużych arkuszy kartonu. Tak duża różnorodność zadań, w których wykonywaniu uczestniczą coboty, wymaga też projektowania i tworzenia rozmaitych typów chwytaków.

Zobacz pełną ofertę chwytaków

W teorii robotyki stosuje się różne podziały chwytaków, stosując kryteria takie jak: budowa, sposób chwytania, system mocowania, parametry użytkowe czy dodatkowe wyposażenie. Zależnie od kryterium wyróżnia się:

  • chwytaki siłowe i kształtowe,
  • typu naprężającego i przyciągającego,
  • z elastycznymi lub sprężystymi końcówkami oraz adhezyjne,
  • nożycowe, szczypcowe lub przeciwstawne.

W asortymencie firmy ProCobot można znaleźć:

  • próżniowe chwytaki podciśnieniowe,
  • chwytaki adaptacyjne.

Chwytaki adaptacyjne - rodzaje i zastosowanie

Należą do najpopularniejszych ze względu na ich szerokie możliwości pracy. Ich potwierdzeniem jest określenie tego typu akcesoriów do robotów, gdyż adaptacja oznacza zdolność przystosowania się. Przykładem rzeczy o takich możliwościach stworzonej przez naturę jest ludzka dłoń. Stąd też najczęściej uniwersalne roboty współpracujące są wyposażane w chwytaki z mechanicznymi palcami.

3-palczasty chwytak adapcyjny 3-palczasty chwytak adaptacyjny

Ich podział zazwyczaj jest warunkowany liczbą „palców”, które mogą być dwa lub trzy. Do bardziej elastycznych pod względem przystosowania do konkretnych zadań zalicza się modele trójpalczaste. Przykładem jest chwytak firmy Robotiq kompatybilny ze wszystkimi typami robotów współpracujących. W akcesoria do robotów z tej grupy wyposaża się głównie coboty przeznaczone do przenoszenia elementów o różnym kształcie i masie.

Podciśnieniowe chwytaki próżniowe. Wsparcie na linii produkcyjnej

Drugą grupę akcesoriów do robotów stanowią podciśnieniowe chwytaki próżniowe. Zasada działania tych elementów przypomina funkcjonowanie typowej przyssawki. Jedyną różnicą jest to, że powietrze jest odsysane spod niej przez robota tworząc tzw. próżnię techniczną. Powstaje ona w wyniku wygenerowania podciśnienia. Eliminuje to możliwość oderwania się przyssawki od przenoszonego przedmiotu. Dzięki takim rozwiązaniom jest realizowana automatyzacja linii produkcyjnych, montażowych, z wykrojnikami, spawarkami, sklejaniem, tłoczeniem itp..

Chwytak Gecko Chwytak Gecko

Roboty autonomiczne z podciśnieniowymi chwytakami próżniowymi znajdują szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu. Mogą podbierać i przenosić lekkie materiały takie jak karton czy plastik, ale przy odpowiedniej konfiguracji sprawdzą się też przy transporcie szkła lub blach. Chwytaki próżniowe Robotiq są w pełni kontrolowane, co jest szczególnie ważne przy przenoszeniu materiałów kruchych i wrażliwych na uszkodzenia. Charakteryzują się też wysoką precyzją i delikatną pracą, gdyż powierzchnia przyssawki nie powoduje uszkodzeń powierzchni, z którą się łączy.

Chwytaki OnRobot

Automatyzacja procesów przemysłowych czy automatyczna paletyzacja wymagają zastosowania robotów o różnych możliwościach. Wśród wielu producentów chwytaków, w które są wyposażane roboty autonomiczne jest też firma OnRobot. Ta międzynarodowa spółka, które powstała w 2015 roku do chwili obecnej zagościła już na rynkach Niemiec, Danii, Węgier, Hiszpanii, Malezji, USA i Chin, a od 2018 roku również Polski.

Akcesoria do robotów tej marki to zarówno chwytaki autonomiczne, jak i podciśnieniowe. Za pomocą dwupalczastych modeli RG 6 mogą być automatyzowane prace montażowe, dozory maszyn, a także pakowanie i paletyzacja. Z kolei elektryczny chwytak podciśnieniowy VG10 może przenosić duże przedmioty o masie do 15 kg. Jego zaletami są m.in. elastyczna regulacja ramion, podwójny uchwyt z pojedynczymi kanałami podciśnienia  oraz brak zewnętrznego okablowania. Oferta produktów OnRobot, jakie proponuje firma ProCobot obejmuje też chwytaki Geko, czujniki Hex, szybkie zmieniarki i inne akcesoria do robotów.