Ponadczasowy świat cobotyki – coboty w branży motoryzacyjnej
Przemysł motoryzacyjny używa robotów od ponad pół wieku. Od kiedy General Motors po raz pierwszy zastosował UNIMATE na początku lat 60-tych. W tym czasie liczba robotów wykorzystywanych w sektorze automatyki wzrosła w ogromnym stopniu.
Zastosowanie robotów umożliwia producentom samochodów i części samochodowych na przyspieszenie produkcji, obniżenie kosztów, poprawę jakości i ochronę pracowników przed obrażeniami.
Cobotów używa również firma Stellantis, która zainstalowała 11 robotów współpracujących Universal Robots w swojej fabryce Mirafiori w Turynie, we Włoszech. Roboty automatyzują szereg złożonych operacji na linii montażowej i kontroli jakości nowego samochodu elektrycznego FIAT’a 500. Aplikacje współpracujące opracowane w Mirafiori przyniosły znaczące korzyści w zakresie precyzji działania i jakości. Poprawiły również ergonomię serii operacji wykonywanych wcześniej ręcznie.
Dla firmy technologia UR była gwarancją szczególnie zaawansowanego interfejsu człowiek-maszyna, idealnie dopasowanego do wymagań jakościowych grupy, zarówno w zakresie procesów produkcyjnych, jak i produktów. Automatyzacja zakładu uwolniła operatorów od powtarzalnych i fizycznie wymagających zadań ręcznych, dzięki czemu mogą oni zostać zaangażowani w procesy o większej wartości dodanej.
Coboty firmy Universal Robots są popularnym wyborem wśród producentów samochodów ze względu na ich elastyczność i zdolność do adaptacji. Ramiona robotyczne mogą być rozmieszczone na hali produkcyjnej w bezpośredniej bliskości pracowników, bez konieczności stosowania ogrodzeń. Dzięki niewielkim rozmiarom i łatwej mobilności, producenci z branży motoryzacyjnej wciąż znajdują nowe zastosowania dla swoich cobotów.
Jakie aplikacje wprowadziła firma Mirafiori oraz po więcej informacji o case story zapraszamy tutaj - https://www.universal-robots.com/case-stories/stellantis/.
Film z case story: