Czy cobot sprawdzi się w Twojej firmie? - ProCobot

Skuteczne zwiększenie produktywności. Czy cobot sprawdzi się w Twojej firmie?

Dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań w przedsiębiorstwach możliwe staje się w przypadku wielu prac zastąpienie ludzi robotami współpracującymi.

Niektóre zadania są bardzo wymagające fizycznie, mogą negatywnie wpływać na zdrowie osób, które je wykonują, dlatego warto, aby takie działania realizowane były przez coboty, a pracownicy podejmowali się ciekawszych i mniej wymagających czynności. Jakie inne korzyści możesz odnieść dzięki cobotom? Czy sprawdzą się one w Twojej firmie?

Czym są coboty, czyli roboty współpracujące?

Wiele zadań, które realizowane są m.in. w przedsiębiorstwach produkcyjnych, może być wykonywanych przez coboty. Dzięki temu możesz przyspieszyć przebieg tych prac, a jednocześnie wpłynąć na jakość produktów. Coboty to wyspecjalizowane roboty współpracujące, które mogą uczestniczyć w procesach produkcyjnych wspólnie z pracownikiem. Specjalista jednym przyciskiem może spowodować, że cobot zacznie wykonywać pojedyncze czynności lub ich sekwencje. Może np. przykręcać dany element lub go układać.

Cobot to efekt połączenia dwóch słów, mianowicie „collaborative” i „robot”. Urządzenia te są  dostosowane do pracy w obecności człowieka. Sprawdzą się wszędzie tam, gdzie znaczenie ma precyzja, powtarzalność i niezawodność.

Robotyzacja przedsiębiorstwa

Coboty nie są rozwiązaniem, które powstało niedawno. Próby skonstruowania urządzeń, które będą wykonywać samodzielnie określone prace podejmowane były już nawet 100 lat temu. Oczywiście dzisiaj mamy do czynienia z rozwiązaniami o nieporównywalnie większych możliwościach. Możesz postawić m.in. na:

  • Roboty współpracujące UR, czyli „universal robots” – to właśnie one uczestniczą w procesie produkcyjnym równolegle z pracownikiem. Co może robić taki sprzęt? Otóż może spawać, pakować, podnosić, kleić, dozować, wkręcać, montować, obsługiwać maszyny, jak i wykonywać wiele innych zadań. Platforma oprogramowania cobotów umożliwia zwiększanie ich możliwości, tak, by spełniały one Twoje potrzeby. Przykładowe branże, w których mają one zastosowanie to m.in. przemysł motoryzacyjny, metale i obróbka, meble i sprzęt.
  • Roboty przemysłowe MIR, czyli „mobile industrial robots” – doskonale sprawdzają się one w magazynach i w halach produkcyjnych. Są to mobilne roboty transportujące, które mogą przewozić ładunki o różnej wadze. Manewrują one wokół ludzi i przeszkód, tzn. automatyzują przepływ materiałów, czym zwiększają produktywność przedsiębiorstwa.

Dzięki zastosowaniu cobotów, możesz odnieść wiele korzyści – sprawdź, jakie są największe zalety wykorzystania robotów współpracujących.

Zalety cobotów – precyzja i niezawodność

Możliwości danego cobota uzależnione są od jego oprogramowania i konstrukcji. Znaczenie ma m.in. siła udźwigu czy długość ramienia – w zależności od tego, jakie zadania ma wykonywać robot współpracujący, inne mogą być pożądane parametry. Możesz wykorzystać coboty do:

  • Paletyzacji i pakowania – jeśli załadowaniem palet będzie się zajmować robot współpracujący, to ryzyko uszkodzenia produktów będzie bliskie zeru. Wszystko dzięki temu, że robot zapakuje każdą paletę identycznie, co jest wręcz niemożliwe w przypadku wykonywania tej samej czynności przez człowieka.  
  • Wsparcia procesów produkcyjnych i montażu – takie działania często wymagają dużej siły, a oczywiście konieczna jest również dokładność. Każdy błąd może być bardzo kosztowny, tymczasem w przypadku zastosowania cobotów ryzyko jego wystąpienia jest minimalne.

Do najważniejszych zalet cobotów należy zaliczyć:

  • Są bardzo precyzyjne i niezawodne.
  • Mogą wykonywać takie zadania, do których ich potrzebujesz – o ile jest to zgodne z ich możliwościami.
  • Mogą przenosić ciężkie rzeczy bez obaw o ich upuszczenie.
  • Ich całkowity koszt przez okres użytkowania jest niższy niż wydatek na utrzymania pracownika.
  • Nie wymagają podwyżki, nie potrzebują urlopu, nie korzystają ze zwolnienia lekarskiego.

Roboty współpracujące nie są jednak w stanie całkowicie zastąpić zespołu specjalistów. Inwestycja w coboty oznacza jednak postawienie na zwiększenie wydajności pracy.

Koszty, czyli jak skutecznie optymalizować procesy w firmie

Decydując się na coboty, wybierasz rozwiązanie, które po prostu się opłaca i pozwoli Ci zoptymalizować procesy w przedsiębiorstwie. Cobotowi, tak jak każdej maszynie, może się przydarzyć awaria, ale roboty współpracujące z reguły działają niezawodnie. Nie męczą się, nie muszą robić sobie przerwy na obiad, a przede wszystkim – są bardzo precyzyjne. Inwestując w nie, zwiększasz produktywność – firma będzie w stanie wytwarzać więcej, a ryzyko tego, że wystąpią jakiekolwiek usterki w przypadku zadań wykonywanych przez coboty jest minimalne.

W zależności od stanowiska zwrot z inwestycji w robota współpracującego następuje w czasie od 8 do 22 miesięcy. Jak zatem widzisz – dzieje się to stosunkowo szybko. Ponadto automatyzacja procesów w firmach jest już od lat nieodłącznym elementem wielu biznesów, dlatego, jeśli nie chcesz pozostać w tyle, to już teraz postaw na coboty – o ile sprawdzą się one w Twojej działalności.