Jak wykorzystać robotykę współpracującą w automatyce farmaceutycznej?

Jak wykorzystać robotykę współpracującą w automatyce farmaceutycznej?

Zgodnie z najnowszymi trendami w branży, robotyka jest coraz częściej wykorzystywana do automatyzacji farmacji.

 

Różne czynniki w przemyśle farmaceutycznym powodują, że roboty są teraz bardziej użyteczne niż kiedykolwiek wcześniej. Wyzwania stojące przed producentami farmaceutyków obejmują wysokie koszty odkrywania leków, rosnące zapotrzebowanie na badania kliniczne oraz rosnącą globalną konkurencję.

 

Automatyzacja robotyczna oferuje sposób na poprawę produktywności operacji w sposób, który jest bardziej elastyczny niż konwencjonalne rodzaje automatyzacji farmaceutycznej. Roboty współpracujące są jednymi z najbardziej elastycznych robotów dostępnych na rynku i otworzyły automatykę robotyczną dla firm, które w przeszłości nie miałyby do niej dostępu.

 

Ale czy roboty współpracujące są odpowiednie dla Twojej firmy farmaceutycznej?

Do jakich zadań można wykorzystać robota współpracującego?

I jaki jest najszybszy sposób, aby zacząć?

automatyzacja - branza farmaceutyczna - ProCobot

Dlaczego warto stosować robotykę współpracującą w automatyce farmaceutycznej?

 

Automatyzacja nie jest niczym nowym w przemyśle farmaceutycznym. Zautomatyzowane maszyny usprawniają produkcję farmaceutyczną od dziesięcioleci.

 

Jeszcze w 1800 roku, kiedy wszystkie leki były wydawane przez aptekarzy, wyprodukowanie jednego leku wymagało zaangażowania kilku osób.

 

Od tego czasu przemysł farmaceutyczny powoli i stopniowo zwiększał swoją wydajność, korzystając z najnowszych osiągnięć w dziedzinie technologii produkcji. Obecnie jedna osoba może z powodzeniem nadzorować produkcję tysięcy leków dziennie.

 

Automatyzacja robotyczna jest tylko najnowszym krokiem w tej podróży ku bardziej wydajnej produkcji farmaceutycznej.

 

Roboty współpracujące zapewniają dodatkowe korzyści w stosunku do innych form automatyzacji, ponieważ mają zastosowanie do wielu części procesu produkcyjnego, których w przeszłości nie można było zautomatyzować.

 

Wcześniej można było zautomatyzować tylko procesy o bardzo dużej objętości. Wymagały one niestandardowych rozwiązań automatyzacji, których wdrożenie w zakładzie trwało tygodnie lub miesiące.

 

W przeciwieństwie do nich, roboty współpracujące można wdrożyć w ciągu kilku dni i mogą one być wykorzystywane do mniejszych zadań o niższych nakładach.

 

Znalezienie właściwej aplikacji zrobotyzowanej dla Twojej firmy

 

Pytanie brzmi... która aplikacja cobota będzie korzystna dla Twojego biznesu?

 

Każda firma farmaceutyczna ma nieco inną konfigurację, a co za tym idzie, inny zestaw potrzeb w zakresie automatyzacji.

 

Dobrym pierwszym krokiem do wprowadzenia robotów współpracujących do firmy jest poszukiwanie wąskich gardeł i etapów procesów, które nie przynoszą wartości dodanej:

  • Wąskie gardła - sygnały, że zadanie jest wąskim gardłem pojawiają się, gdy stosy zapasów zaczynają "piętrzyć się" przed danym zadaniem (dosłownie lub w zarządzaniu przepływem). Roboty mogą być wykorzystane albo do bezpośredniego wykonania zadania, albo mogą zwolnić zasoby w innym miejscu procesu. Te dodatkowe zasoby mogą być następnie ponownie przydzielone do zadania, które stanowi wąskie gardło.
  • Zadania bez wartości dodanej - Wiele zadań w produkcji farmaceutycznej nie stanowi bezpośredniej wartości dodanej do produktów, ale mimo to są one ważne do wykonania. Jeśli zadania te zabierają pracownikom dużo czasu, dodanie robota może być dobrym sposobem na przesunięcie ludzi do zadań o większej wartości dodanej.

Przyjrzyj się istniejącym przepływom pracy i zidentyfikuj jedno zadanie, które wyraźnie zyskałoby na dodaniu robota.

 

7 opłacalnych zastosowań robotyki w przemyśle farmaceutycznym

 

Jakiego rodzaju zadania automatyzacji w branży farmaceutycznej są dobrymi kandydatami do zastosowania robotyki?

 

Oto 7 pomysłów na opłacalne zastosowania robotów, które pomogą Ci zacząć:

1. Montaż urządzeń farmaceutycznych

Urządzenia medyczne często posiadają szczegółowe etapy montażu, które mogą być idealne dla robota. Do wykonania montażu za pomocą robota prawdopodobnie potrzebny będzie robot z kontrolą siły, precyzyjnymi chwytakami i być może z czujnikiem wizyjnym.

2. Obsługa autonomicznego sprzętu przez maszynę

Prawdopodobnie masz różne półautonomiczne maszyny w swoim procesie produkcyjnym. Jedną z zalet stosowania robotów współpracujących jest to, że mogą one ładować i rozładowywać te maszyny w podobny sposób, jak robią to ludzie.

3. Pobieranie i umieszczanie w celu dalszego procesu

Podnoszenie i układanie jest klasycznym zadaniem bez wartości dodanej i jest jednym z najłatwiejszych do wykonania przez robota. W związku z tym, jest to dobry pierwszy wybór dla automatyki farmaceutycznej. Proste zadanie typu "podnieś i połóż" może być zaprogramowane w mniej niż godzinę.

automatyzacja - branza farmaceutyczna

4. Testowanie i kontrola jakości

W przemyśle farmaceutycznym kontrola jakości ma nadrzędne znaczenie, a każdy produkt przechodzi wiele etapów testowania i inspekcji. Roboty współpracujące mają zastosowanie w wielu etapach kontroli i badań. Od fizycznych testów wytrzymałościowych produktów medycznych po zautomatyzowane skanowanie za pomocą czujników inspekcyjnych.

5. Paletyzowanie produktów do wysyłki

Paletyzowanie jest nudnym, powtarzalnym zadaniem i może prowadzić do obrażeń, gdy ludzie wykonują je przez wiele godzin. Robot paletyzujący może odciążyć tych pracowników, a jego dodatkową zaletą jest to, że może pracować przez całą dobę.

6. Wypełnianie i uszczelnianie produktów

Wiele procesów farmaceutycznych wymaga napełniania i zamykania pojemników cieczami lub innymi substancjami. Na przykład, każdego dnia miliony strzykawek są napełniane produktem w zakładzie. Zastosowanie robota współpracującego w połączeniu ze zautomatyzowanymi maszynami napełniającymi może poprawić spójność tego zadania i pomóc w osiągnięciu bardziej regularnej wydajności.

7. Pakowanie produktów

Każdy produkt farmaceutyczny przechodzi różne etapy pakowania, zanim zostanie wysłany do użytkowników końcowych. Na każdym z tych etapów istnieje niebezpieczeństwo skażenia. Kontrolowanie tego ryzyka za pomocą robota jest znacznie łatwiejsze niż w przypadku pracowników.

 

Jak przyspieszyć wdrażanie robotów współpracujących

 

To tylko niektóre z wielu zastosowań, do których można wykorzystać robota w firmie farmaceutycznej. Ale jak najszybciej wdrożyć i uruchomić aplikację zrobotyzowaną?

 

Najszybszym i najbardziej niezawodnym sposobem wdrożenia robota w firmie jest skorzystanie z rozwiązania aplikacyjnego. Takie zestawy zawierają wszystkie komponenty niezbędne do wykonania konkretnego zadania.

Korzystanie z zestawu aplikacji eliminuje wiele problemów tradycyjnie związanych z automatyzacją robotyki. Więcej informacji można znaleźć na naszej stronie poświęconej rozwiązaniom aplikacyjnym.

 

Jakie zadania powodują utrudnienia w Państwa procesie produkcji farmaceutycznej?

 

Artykuł przetłumaczony ze strony Robotiq. Artykuł: How to Use Collaborative Robotics for Pharmaceutical Automation.