Jak wyprzedzić konkurencję? Robotyzacja przedsiębiorstwa - ProCobot

Jak wyprzedzić konkurencję? Robotyzacja przedsiębiorstwa

Zastępowanie pracy ludzkiej działaniami zmechanizowanymi to jeden z kluczowych warunków rozwoju przedsiębiorstw.

Zwłaszcza tych, w których wymagana jest wysoka precyzja wszystkich procesów produkcyjnych. Jakie korzyści niesie automatyzacja produkcji? Do czego w przedsiębiorstwie można wykorzystać roboty? O tym w artykule!

Robotyzacja przedsiębiorstwa - na czym polega?

Robotyzacja procesów produkcyjnych stanowi odpowiedź na potrzeby zmieniającego się dynamicznie przemysłu. Polega na zastąpieniu człowieka różnego rodzaju maszynami. Rozmaite czynności, do tej pory wykonywane przez ludzi, w całości lub częściowo realizowane są w zrobotyzowanym przedsiębiorstwie przez dedykowane do takich zadań roboty, regulatory, sterowniki i inne urządzenia. Ich wykorzystanie pozwala na zwiększenie wydajności, osiągnięcie niedostępnej człowiekowi precyzji oraz zminimalizowanie błędów i niebezpieczeństw. Wdrażanie procedur automatyzacyjnych to absolutna konieczność dla dążących do innowacyjności przedsiębiorstw produkcyjnych. Jak wynika z raportu „Automation with intelligence” przygotowanego przez Deloitte, już 46 proc. polskich firm posiada strategię wprowadzania inteligentnej automatyzacji dla całego przedsiębiorstwa. Inwestowaniu w automatyzację przedsiębiorstw sprzyja powstawanie rozwiązań dedykowanych małym i średnim zakładom produkcyjnym, których do tej pory nie było stać na robotyzację.

Jakie korzyści daje robotyzacja przedsiębiorstwa?

Co nie bez znaczenia, rozwiązania z zakresu robotyzacji mogą być z łatwością dostosowywane do specyfiki danego przedsiębiorstwa i branży, w której ono działa. Zdaniem ekspertów Deloitte, w ciągu trzech lat automatyzacja może zapewnić średnie obniżenie kosztów o 22 proc. Korzyści z wdrożenia systemów automatyzacyjnych są jednak wielopoziomowe – przyjrzyjmy się im nieco bliżej. Ewoluujący przemysł, rosnąca konkurencja i zmieniające się potrzeby konsumentów wymuszają na przedsiębiorstwach nieustanny rozwój. W obszarze robotyzacji wpłynie on pozytywnie na wiele obszarów działalności firmy. Atutami automatyzacji są przede wszystkim:

Zwiększenie wydajności i precyzji produkcji


Po pierwsze, robotyzacja oznacza znacznie lepszą wydajność pracy przedsiębiorstwa. Nie da się bowiem ukryć, że maszyny są w stanie pracować o wiele efektywniej w porównaniu z ludźmi. To pozwala na szybsze wyprodukowanie znacznie większej ilości produktów, a więc i na zwiększenie zysków. Odciążanie w wykonywaniu powtarzalnych, monotonnych czynności zmniejsza również ryzyko potencjalnie niebezpiecznych pomyłek. Istotnym efektem wdrożenia automatyki przemysłowej jest też wzrost samej jakości produktów. Dokładność robotów znajduje przełożenie w niezmiennej trwałości i solidności wyrobów, które są mniej podatne na wystąpienie wad produkcyjnych. To z kolei eliminuje konieczność dokonywania napraw.

Optymalizacja kosztów zatrudniania i utrzymania pracowników


Choć zakup maszyn czy ich eksploatacja są kosztowną inwestycją, to zwalnia ona przedsiębiorstwo z wydatków ponoszonych na zatrudnienie i uczenie pracowników. Robotyzacja procesów wytwarzania to wydatek jednorazowy – w przeciwieństwie do comiesięcznych kosztów utrzymania kadry. Wykorzystanie specjalistycznych maszyn ogranicza też ryzyko wystąpienia dodatkowych kosztów, będących wynikiem pomyłek spowodowanych czynnikiem ludzkim. Co ważne, korzyści w postaci zwiększenia zysków z produkcji są niemal natychmiastowe – koszty produkcyjne ulegają natychmiastowemu obniżeniu.

Czynności wykonywane przez roboty

Lista zadań, do których wykorzystywane są roboty przemysłowe jest naprawdę długa. Nowoczesne maszyny znajdują zastosowanie zarówno w prostych, monotonnych czynnościach, jak i tych coraz bardziej skomplikowanych wymagających szybkości oraz precyzji. Świetnie sprawdzają się też w realizacji zadań stwarzających zagrożenie dla człowieka. Przede wszystkim stosuje się je więc do:

Podsumowując, podziały robotów odnoszą się między innymi do ich zastosowania w przedsiębiorstwie produkcyjnym. I tak wyróżnić możemy przykładowo roboty spawające, montażowe, transportujące (autonomiczne roboty mobilne) czy wykorzystywane w procesie paletyzacji.