Paletyzacja scentralizowana vs zdecentralizowana: na czym polega różnica?

Paletyzacja scentralizowana vs zdecentralizowana: na czym polega różnica?

Masz do czynienia z zadaniem pakowania na ostatnim etapie, które chcesz zautomatyzować.

Robot wydaje się najlepszym rozwiązaniem, ale nie jesteś pewien, jakie podejście powinieneś zastosować.

Czy powinieneś wybrać scentralizowaną czy zdecentralizowaną paletyzację?

Co w ogóle oznaczają te terminy?

Paletyzacja to idealne zadanie dla robota. Jest to nudna, powtarzalna praca, która nie jest dobrym wykorzystaniem czasu człowieka. Roboty są również bardziej precyzyjne niż ludzie, co może prowadzić do lepiej zapakowanych palet i większej jednolitości dla Twojego zespołu spedycyjnego.

Można by pomyśleć, że wystarczy wprowadzić robota paletyzującego i wszystko się rozwiąże. Należy jednak podjąć kilka dodatkowych decyzji, aby zapewnić sukces aplikacji paletyzacji.

Po pierwsze, należy zdecydować, jaki typ robota wybrać: dużego robota przemysłowego czy bardziej przystępnego robota współpracującego.

 

paletyzacja-ProCobot

 

Dlaczego "jeden wielki robot" jest domyślnym rozwiązaniem?

Wiele osób zakłada, że jest tylko jedno podejście do paletyzacji. Widzą na YouTube filmy z ogromnymi robotami paletyzującymi pracującymi w fabrykach i myślą, że to jedyny sposób na zautomatyzowanie operacji paletyzacji.

W rzeczywistości, jest więcej opcji dla paletyzacji niż można sobie wyobrazić. Istnieją maszyny do paletyzacji zaprojektowane na zamówienie, które nadają się tylko do wysokonakładowej, nieelastycznej produkcji. A także dedykowane roboty paletyzujące o udźwigu wystarczającym do uniesienia małej łodzi.

Istnieją również rozwiązania paletyzacji z wykorzystaniem robotów współpracujących, które mogą łatwo dopasować się do wielu operacji.

Po podjęciu decyzji o rodzaju robota, należy zdecydować o metodologii paletyzacji: scentralizowanej lub zdecentralizowanej.

Filmy z robotami paletyzującymi, które można zobaczyć w Internecie, są często przykładem scentralizowanej paletyzacji. Wszystko kręci się wokół robota i trzeba dostosować swoje istniejące procesy tak, aby były one łatwo obsługiwane przez scentralizowanego robota. Przez lata, to była główna opcja dla robotów paletyzujących, ponieważ alternatywa była ograniczająca koszty dla większości firm.

Scentralizowana paletyzacja dotyczy wszystkich typów robotów paletyzujących. Nie jest to jednak jedyna opcja.

W przypadku mniejszych robotów współpracujących istnieje również możliwość zdecentralizowanej paletyzacji.

 

paletyzacja-scentarlizowana

 

2 podejścia do zrobotyzowanej paletyzacji

Paletyzacja to trzeciorzędny proces pakowania, który polega na układaniu produktów na drewnianej palecie w celu wysyłki. Zastosowanie robotyki w paletyzacji stało się dość konkurencyjne dla firm chcących usprawnić proces pakowania.

Istnieją dwie filozofie robotyzacji paletyzacji:

  1. Możesz mieć jednego robota, który obsługuje paletyzację dla wszystkich różnych linii produktów jednocześnie. Jest to powszechne w środowiskach produkcyjnych o wysokiej wydajności, gdzie duże roboty paletyzujące są używane do szybkiego pakowania setek lub tysięcy produktów na godzinę. To jest scentralizowana paletyzacja.
  2. Możesz mieć wiele robotów paletyzujących, z których każdy obsługuje tylko jedną lub kilka linii produktów. Dzięki temu zespoły mogą być w pełni odpowiedzialne za całą linię produktów, w tym za pakowanie. Jest to zdecentralizowana paletyzacja.

Tradycyjnie, scentralizowana paletyzacja była jedyną realną opcją automatyzacji dla wielu firm. Przed pojawieniem się robotyzacji paletyzacji, był to jedyny wykonalny sposób wykorzystania konwencjonalnych maszyn paletyzujących. Nawet od narodzin zrobotyzowanej paletyzacji, wiele firm mogło sobie pozwolić tylko na jednego robota paletyzującego, zarówno pod względem inwestycji, jak i przestrzeni, którą zajmował.

Zdecentralizowana paletyzacja stała się bardziej powszechna w ciągu ostatniej dekady dzięki rozwojowi mniejszych robotów.

 

Co to jest scentralizowana paletyzacja?

Podstawowa koncepcja scentralizowanej paletyzacji polega na tym, że wszystkie linie produktów są wprowadzane do jednej komórki paletyzującej.

Takie podejście ma swoje zalety. Po pierwsze, wystarczy mieć tylko jednego robota paletyzującego. Jest to korzystne, ponieważ konwencjonalne roboty paletyzujące zajmują tak dużo miejsca na podłodze. Wszystkie linie są doprowadzane do jednego obszaru paletyzacji, co minimalizuje zajmowaną przez nie przestrzeń.

Główną wadą tego podejścia jest jego nieelastyczność. Wszystkie linie produktów muszą być paletyzowane w podobny sposób, więc nie pozostawia to wiele miejsca na różnice pomiędzy produktami. Ponadto, jeśli robot przestaje działać, nagle cała operacja pakowania zostaje zatrzymana.

 

Kiedy należy używać scentralizowanej paletyzacji

Niezależnie od typu używanego robota, istnieją sytuacje, w których scentralizowana paletyzacja będzie właściwą opcją dla Ciebie.

Na przykład, można jej użyć, gdy:

  • Potrzebujesz tylko jednego robota paletyzującego.
  • Twoja linia produktów jest bardzo podobna i wszystkie są pakowane w ten sam sposób.
  • Nie ma problemu z wieloma przenośnikami w zakładzie, które są zasilane z komórki robota.

 

Co to jest zdecentralizowana paletyzacja?

Podstawowa koncepcja zdecentralizowanej paletyzacji polega na tym, że każda linia produktów ma swojego robota paletyzującego - lub kilka podobnych linii produktów jest zasilanych przez tego samego robota.

Wielką zaletą tego podejścia jest jego elastyczność. Każda linia produktów może być pakowana w sposób najbardziej efektywny dla danego produktu i nie wymaga użycia długich przenośników do przenoszenia produktów do robota. Ponadto wprowadzenie zmian w pojedynczym robocie paletyzującym będzie miało wpływ tylko na powiązaną z nim linię produktów.

Wadą tego podejścia jest to, że wymaga ono więcej niż jednego robota paletyzującego. Nie stanowi to problemu w przypadku robotów współpracujących, ponieważ są one mniej kosztowne niż ich konwencjonalne odpowiedniki i zajmują znacznie mniej miejsca.

 

Kiedy używać paletyzacji zdecentralizowanej

Zdecentralizowana paletyzacja jest najlepszym rozwiązaniem dla mniejszych robotów ze względu na ich elastyczność i rozmiar.

Możesz wybrać zdecentralizowaną paletyzację, gdy:

  • Chcesz używać mniej przenośników i innych elementów dodatkowych.
  • Twoje linie produktów są różne i/lub zmienne.
  • Chcesz mieć większą kontrolę nad pakowaniem.

 

paletyzacja-zdecentralizowana-ProCobot

 

Wybór najlepszej opcji dla Twojej sytuacji

Jak zdecydować, czy paletyzacja powinna być scentralizowana czy zdecentralizowana?

Jeśli jest to pierwsze wdrożenie zrobotyzowanej paletyzacji, rozsądnie jest przetestować jedną mniejszą linię produktów.

Na tym etapie miałbyś tylko jedną linię produktów i jednego robota, więc nie ma znaczenia, jak go nazwiesz. Kwestia scentralizowanego vs zdecentralizowanego wchodzi w grę tylko wtedy, gdy masz wiele linii z automatyczną paletyzacją.

Gdy będziesz chciał zastosować paletyzację w większej liczbie linii produktów, doświadczenia z pierwszego wdrożenia pozwolą Ci lepiej zrozumieć, które podejście będzie dla Ciebie najlepsze.

Możesz również porozmawiać z jednym z naszych inżynierów sprzedaży, aby uzyskać poradę. 

 

Artykuł przetłumaczony ze strony Robotiq. Artykuł: Centralized vs Decentralized Palletizing: What's the Difference?