Roboty przemysłowe - rodzaje i ich zastosowanie w przemyśle - ProCobot

Roboty przemysłowe – rodzaje i ich zastosowanie w przemyśle

Roboty przemysłowe z powodzeniem wspierają ludzi w praktycznie każdej branży i procesie produkcyjnym. Wykorzystywane są szczególnie na stanowiskach uciążliwych i niebezpiecznych dla człowieka. Dzięki robotyzacji czynności wykonywane są szybciej i precyzyjniej, co gwarantuje dużą wydajność pracy.

Roboty współpracujące UR oraz roboty mobilne MIR oferowane przez Procobot znajdują zastosowanie na liniach produkcyjnych, jak również w magazynach oraz przy obsłudze maszyn CNC. Mogą zostać wdrożone w procesach klejenia, spawania, dozowania oraz szlifowania. Ramiona robotyczne stosowane są także do prac związanych z wykonywaniem testów i analiz. Z autonomicznych mobilnych robotów transportujących korzysta się w celu zapewnienia logistyki wewnątrz zakładu produkcyjnego. Roboty przemysłowe mają obecnie bardzo szerokie możliwości użycia w przemyśle.  

Szerokie spectrum wykorzystania w przemyśle i logistyce

Współczesne roboty przemysłowe wykorzystywane są do bardzo wielu zadań, takich jak:

Praca z wieloma maszynami może być niebezpieczna i nużąca dla ludzi. Roboty precyzyjnie i z dużą powtarzalnością wykonują monotonne i uciążliwe czynności, podnosząc efektywność pracy. Wdrożenie robotów to doskonałe rozwiązanie, które zwiększa wydajność i zmniejsza koszty.    

Typy robotów przemysłowych

Roboty przemysłowe można sklasyfikować między innymi ze względu na ich cechy budowy. Na tej podstawie wyróżnia się kilka rodzajów robotów:

  • roboty przegubowe

Posiadają wszystkie osie obrotowe, pozwalające na wykonywanie swobodnych ruchów.

Ramię współpracujące UR16e

W ofercie Procobot znajdują się przemysłowe ramiona robotyczne Universal Robots o zróżnicowanym udźwigu i zasięgu. Coboty UR można wdrożyć do procesów klejenia, spawania, dozowania, szlifowania czy polerowania. Roboty współpracujące Universal Robots umożliwiają automatyzację niemal każdego zadania manualnego.

  • roboty kartezjańskie

Roboty kartezjańskie znajdują zastosowanie przy zadaniach montażowych, przy ploterach oraz transporcie elementów. Ich konstrukcja pozwala na poruszanie się w określonej linii roboczej – w kierunkach przód – tył, lewo – prawo oraz góra – dół.

  • coboty (roboty współpracujące)

Coboty potrafią bezpiecznie współpracować z człowiekiem, bez konieczności stosowania barier czy systemów bezpieczeństwa. Są łatwe w programowaniu, dzięki czemu można je szybko wdrożyć do pracy.

Coboty oferowane przez Procobot to wszechstronne narzędzia, które mogą być stosowane w nowoczesnych zakładach przemysłowych o różnej skali.

  • roboty cylindyryczne

Roboty cylindryczne posiadają jeden obrotowy i dwa liniowe zespoły ruchu. Przestrzeń, w której pracują, przypomina wydrążony cylinder. Na pionowej osi robota zamocowane jest ramię zdolne do poruszania się w górę i w dół, a zamontowany chwytak ma możliwość poruszania się po poziomym ramieniu. Wykorzystuje się je do paletyzacji elementów, spawania, cięcia laserowego oraz zadań montażowych.

  • sferyczne

Roboty sferyczne posiadają jeden liniowy i dwa obrotowe zespoły ruchu. Ramię robotyczne pracuje poprzez wychylenia w górę i w dół. Stosowane są zwykle do zadań montażowych, paletyzacji oraz transportu elementów.

  • roboty mobilne

Modele mobilne robotów mogą poruszać się po stałym torze jezdnym bądź we wszystkich kierunkach. Bardziej zaawansowanymi modelami są roboty autonomiczne, które wykorzystują oprogramowanie i czujniki, aby omijać przeszkody i realizować bez problemu wyznaczone zadanie.

Roboty mobilne

Roboty autonomiczne, znajdujące się w ofercie Procobot, korzystają z technik lokalizacyjnych i wewnętrznej mapy, stworzonej przez własne skanery laserowe. Dodatkowym urządzeniem wspierającym nawigowanie są kamery 3D zamontowane w przedniej części robotów, zdolne do wykrywania przeszkód na drodze. Dzięki temu roboty MIR są w stanie bezpiecznie manewrować wokół ludzi i różnego rodzaju przeszkód. Istnieje także możliwość zamontowania na nich indywidualnie dostosowanych modułów górnych w postaci pojemników, stelaży, podnośników, przenośników, a nawet ramion robotycznych.

  • roboty scara i delta

Roboty SCARA posiadają trzy równoległe osie: dwie o ruchu obrotowym oraz jedną o ruchu postępowym. Końcówka zamontowana na ramieniu pozwala na ruch w osi góra – dół. Roboty tego typu wykorzystywane są w zadaniach montażowych, w operacjach typu „pick and place” oraz polerowaniu, malowaniu, lakierowaniu, jak też obsłudze obrabiarek i pras.

Robot DELTA posiada konstrukcję składającą się z zwykle z trzech ramion rozmieszczonych co 120 stopni, co umożliwia mu wykonywanie wyłącznie ruchu w osiach X, Y i Z, bez możliwości zrobienia obrotu. Stosowany jest do zadań montażowych, zbierania elementów z linii produkcyjnej oraz paletyzacji.

Najczęstsze zastosowanie robotów współpracujących

Roboty współpracujące znajdują szerokie zastosowanie w przemyśle. Dużą popularnością cieszą się roboty spawalnicze, które precyzyjnie i szybko wykonują dowolny rodzaj spawania, według określonych parametrów. Użycie nowoczesnych robotów spawalniczych pomaga zminimalizować udział ludzi w czynnościach niebezpiecznych i wymagających stałej precyzji i skupienia.

Na dużą skalę stosuje się roboty montażowe, które świetnie radzą sobie zarówno z umieszczaniem niewielkich elementów na płytkach PCB, jak również z montowaniem komputerów, urządzeń medycznych oraz sprzętów gospodarstwa domowego.

Ramiona robotyczne doskonale sprawdzają się podczas pakowania i paletyzacji. Odpowiednio zaprogramowane roboty przemysłowe bez trudu radzą sobie z lokalizowaniem, pobieraniem, układaniem oraz zamykaniem różnych opakowań. Są w stanie precyzyjnie umieszczać produkty w opakowaniach i wytłoczkach, wykorzystując czujnik siły. Możliwość zainstalowania na końcu ramienia robota różnego typu chwytaków sprawia, że może on wykonywać dowolną czynność pakowania.

Trudno jest wyobrazić sobie nowoczesny zakład przemysłowy bez robotów. Szczególnie w dobie kryzysu wywołanego koronawirusem.