Roboty współpracujące - kolejny etap rewolucji w przemyśle - ProCobot

Roboty współpracujące – kolejny etap rewolucji w przemyśle

Jeszcze nie tak dawno, bo zaledwie kilkadziesiąt lat temu, roboty większości osób kojarzyły się z futurystycznymi maszynami i filmami science-fiction. Aktualnie nie tylko są one obecne w codziennym życiu, ale też systematycznie zwiększają się ich możliwości. Rozwój robotyki jest jednym z najszybszych wśród rozmaitych dziedzin techniki. To nie tylko dowód na to, że świat szybkim krokiem wkracza w przyszłość, ale też potwierdzenie ludzkich zdolności do projektowania innowacyjnych rozwiązań.  

Krótka historia cobotów

Chociaż robotyka jest uważana za stosunkowo młodą dziedzinę jej korzenie sięgają do 1738 roku. To właśnie wtedy francuski wynalazca Jacques de Vaucanson zaprezentował humanoidalnego robota-flecistę, który wygrywał 12 różnych melodii. Pierwszym przykładem skomplikowanej maszyny była zbudowana z 1000 elementów mechaniczna kaczka. W czasach, gdy automatyzacja linii produkcyjnych staje się standardem, te konstrukcje wydają się być jedynie skomplikowanymi zabawkami. Stanowią one jednak podwaliny do budowy współczesnych cobotów.

Coboty są specyficznymi robotami, których zadaniem jest uzupełnianie pracy człowieka. Oznacza to, że nie wykonują wszystkich czynności, ale jedynie te wybrane. Stanowią one kolejny krok w ewolucji robotów w ich szeroko rozumianym znaczeniu. Maszyny tego typu po raz pierwszy zaistniały w 1996 roku, a twórcami określenia „cobot” byli prof. Michael Peshkin  oraz prof. J. Edward Colgate z amerykańskiego Northwestern University. Nazwa stanowi zlepek pojęć „collaborative” oraz „robot”, co oznacza roboty współpracujące. Pierwsze coboty były produkowane na potrzeby przemysłu motoryzacyjnego.  

Możliwości cobotów i ich rosnąca popularyzacja

W przeciwieństwie do tradycyjnych robotów przemysłowych, które pracują z dużą prędkością i wydajnością, coboty są mniejsze, mają lżejszą konstrukcję oraz są pozbawione napędów o dużej mocy. Dzięki temu automatyzacja procesów produkcyjnych czy magazynu wysokiego składu z ich udziałem nie wymaga izolowania maszyn od pracownika. Wyróżnia je także zaawansowany system bezpieczeństwa, który precyzyjnie kontroluje strefę pracy czy siłę uderzenia. Coboty są prostsze w programowaniu, w tym także poprzez uczenie urządzenia.

Wymienione cechy sprawiają, że roboty współpracujące stają się coraz popularniejszym elementem wyposażenia hal produkcyjnych czy magazynów. Automatyzacja procesów magazynowych i przemysłowych może też być wykonywana w szerokim zakresie, gdyż pozwalają na to możliwości cobotów. Są one przystosowane do wykonywania wielu prostych czynności, niezbędnych w procesach montażu, pakowania, klejenia, spawania czy kontroli jakości.

Automatyka przemysłowa ma obecnie duże znaczenie, dla optymalizacji kosztów produkcji, poprawy jakości i zwiększenia możliwości produkcyjnych zakładu. Coboty odgrywają w tych procesach ważną rolę, dlatego w ich kierunku coraz częściej zwracają się przedsiębiorcy. Dzięki wdrożeniu innowacyjnych rozwiązań zarówno magazyn wysokiego składowania jak i linia technologiczna stają się bardziej wydajne.  

Przyszłość cobotów w przemyśle produkcyjnym

Chociaż Polska nie znajduje się jeszcze w czołówce krajów europejskich, w których automatyzacja procesów przemysłowych przebiega z szybkim tempie, już dziś można powiedzieć, że tendencje w tym kierunku są postępowe. Roboty współpracujące pojawiają się na liniach montażowych i w magazynach, wykonując czynności takie jak paletyzacja, dozowanie, klejenie czy wkręcanie. Coboty obsługują też inne maszyny – obrabiarki, wtryskarki czy urządzenia, których wymaga automatyzacja w magazynie.

Szczególnym zainteresowaniem cieszą się roboty AGV (Automated Guided Vehicles). Są to nowoczesne coboty mobilne, które przemieszczają ładunek ściśle wyznaczoną trasą. W tej kategorii pracują samojezdne wózki magazynowe czy platformy jezdne, klasyfikowane do kategorii robotów. Już teraz wiadomo, że w wielu czynnościach są one niezastąpione. W przyszłości z pewnością zdobędą nowe umiejętności i będą wspierać pracownika w wielu nowych dziedzinach. Potwierdza to stale wzrastające tempo robotyzacji.