Roboty współpracujące – wsparcie dla przemysłu. Poznaj typy cobotów

Roboty współpracujące – wsparcie dla przemysłu. Poznaj typy cobotów

Automatyzacja przemysłu pozwala na znaczne usprawnienie procesów produkcyjnych. Przyspiesza ich przebieg, a jednocześnie korzystnie wpływa na jakość wykonanych produktów. Nie jest też bez znaczenia dla kosztów produkcji, ograniczając straty materiałowe i fizyczny udział pracownika. Podstawę automatyzacji stanowią wyspecjalizowane roboty współpracujące – coboty.

Roboty UR i MIR

Roboty UR i MiR

Chociaż robotyka jest dziedziną, która obecnie podlega dynamicznemu rozwojowi, nie należy ona do nowych. Pierwsze próby konstruowania urządzeń, które samodzielnie wykonywały określone czynności podejmowano już ponad 100 lat temu. Współczesne maszyny są jednak nie tylko bardziej zaawansowane technologiczne. Wykonują też znacznie bardziej precyzyjne zadania, a jednocześnie są szybkie i dokładne.

partnerzy procobot

Dzięki robotom współpracującym automatyzacja przemysłu wkroczyła w nowy obszar możliwości. W praktyce stosuje się już nie tylko sterowniki i kontrolery nadzorujące proces technologiczny. W branżach takich jak produkcja maszyn, sprzętu AGD czy samochodów tylko nieliczne zakłady nie wykorzystują jeszcze automatycznych linii montażowych.

Coboty (ang. collaborative robot) stanowią przyszłość przemysłu i branży magazynowej. Odpowiadają na nich za spawanie, montaż, pakowanie, skręcanie, paletyzację czy kontrolę jakości. Mogą też samodzielnie transportować wózki z produktami lub przemieszczać inne elementy. Pod tym względem dzieli się je na dwie kategorie.

Roboty współpracujące UR (universal robots) uczestniczą w procesie produkcyjnym równolegle z pracownikiem. Uzupełniają jego pracę pojedynczymi czynnościami lub ich sekwencją. Mogą to być układanie elementu, przykręcanie czy obsługa maszyny, która wielokrotnie wykonuje ten sam cykl inicjowany przyciskiem.

Dowiedz się więcej o zastosowaniu cobotów UR: https://www.procobot.com/zastosowania-robotow-ur/

Druga grupa – roboty przemysłowe MiR (Mobile Industrial Robots) łączą funkcje pracy z mobilnością. Dzięki temu doskonale sprawdzają się w magazynach oraz w transporcie wewnętrznym na terenie hal produkcyjnych.

Dowiedz się więcej o zastosowaniu cobotów MIR: https://www.procobot.com/zastosowania-robotow-mir-2/

Roboty spawalnicze

Roboty przemysłowe są przystosowane do wykonywania wielu zadań. O możliwości adaptacji konstrukcji do potrzeb świadczy ich nazwa – universal robots, czyli roboty uniwersalne. Często wystarczy jedynie drobna zmiana, taka jak np. montaż innego chwytaka oraz wgranie specjalnego oprogramowania, aby to samo urządzenie wykonywało odmienne czynności. Do tych często spotykanych zaliczają się roboty spawalnicze.

Spawanie jest procesem wymagającym bardzo dużej precyzji. Ludzka ręka i oko nawet po wielu latach praktyki nie dorównują odpowiednio zaprogramowanej maszynie. Charakteryzuje ją nie tylko idealnie równe tempo przesuwania elektrody, ale też utrzymanie stałych optymalnych parametrów procesu. Roboty spawalnicze wykonują idealnie równe spawy, a jednocześnie pracują szybko, w jednostajnym tempie i bez przerw. Mogą też funkcjonować przez 24 godziny na dobę w tym samym rytmie, bez wpływu na jakość.

Warto też dodać, że roboty produkcyjne nie potrzebują oświetlenia, a spawanie może się odbywać nawet w przyciemnionym pomieszczeniu. To kolejny element, który wpływa na koszty funkcjonowania zakładu.

Robot Spawalniczy

Roboty montażowe

Automatyzacja produkcji obejmuje też rozmaite procesy montażowe. We współczesnych zakładach stosuje się system montażu taśmowego i produkcji seryjnej. Ich specyfiką jest wykonywanie szeregu prostych zadań, takich jak skręcanie, składanie, nitowanie, przybijanie czy klejenie. Po wykonaniu jednego z nich element jest przekazywany na inne stanowisko, gdzie zostaje wdrożony kolejny etap procesu.

W roli montażystów doskonale sprawdzają się coboty, które mogą przez wiele godzin wykonywać pojedyncze czynności lub ich zestaw. W przypadku bardziej wymagających zadań roboty przemysłowe uzupełniają pracę człowieka, wyręczając go np. w przenoszeniu elementu na stanowisko montażowe. Dzięki temu pracownik nie traci czasu na żmudne, powtarzalne i mało produktywne prace.

Uniwersalność cobotów ma też inne zalety. Możliwość wymiany chwytaków i oprogramowania może je w prosty sposób przekwalifikować, przystosowując do wykonywania innych funkcji. Są niezastąpione w firmach, w których produkuje się krótkie serie wyrobów.

Roboty produkcyjne

Spawanie i montaż nie są jedynymi czynnościami, w realizacji których sprawdzają się coboty. Popularnymi obszarami są też pakowanie i paletyzacja, obsługa maszyn, kontrola jakości, obsługa wtryskarek i wiele innych. W każdym z tych przypadków roboty przemysłowe wyręczają człowieka w wykonywaniu męczących, nudnych i powtarzalnych zadań.

Przykładowo robot obsługujący tokarkę może być zaprogramowany do realizowania następującej sekwencji: ułożenie elementu w we wskazanym miejscu, uruchomienie maszyny przyciskiem, przeniesienie gotowego elementu do pojemnika. Wymienione zadanie urządzenie będzie wykonywać przez setki godzin w tym samym rytmie, co gwarantuje maksymalną wydajność pracy. Roboty produkcyjne wyróżniają cechy takie jak:

  • powtarzalność procesu,
  • dokładność,
  • wysoka wydajność i rytmiczność procesu,
  • większa efektywność,
  • niskie koszty produkcji w stosunku do pracy człowieka,
  • niezawodność,
  • możliwość pracy w niemal każdych warunkach (oświetlenie, temperatura).

Dowiedz się jak zastosować coboty w swojej firmie

Coboty czyli roboty uniwersalne mogą diametralnie zmienić warunki procesu produkcyjnego. Nie tylko poprawią wydajność i jakość wykonywanych elementów, Przyczynią się też do oszczędności finansowych i postawią Twoją firmę w szeregu nowoczesnych przedsiębiorstw. Jeśli jesteś zainteresowany automatyzacją produkcji, chcesz wprowadzić roboty spawające lub usprawnić paletyzację – skontaktuj się z przedstawicielem - kontakt tutaj.