Robotyka w przemyśle spożywczym

Robotyka w przemyśle spożywczym

Zastosowanie robotyki w przemyśle spożywczym przeżywa obecnie rozkwit.

Producenci coraz częściej sięgają po robotyzację, aby pomóc nadążyć za szybko zmieniającymi się zwyczajami konsumentów w zakresie konsumpcji żywności i napojów.

Co się zmieniło w ostatnim czasie, że roboty są bardziej popularne w branży?

 

Robotyka w przemyśle spożywczym

 

Jak zacząć stosować robotykę w swojej firmie produkującej żywność i napoje?

Co należy wiedzieć, aby być na bieżąco z najnowszymi trendami?

Oto kilka aktualnych kierunków rozwoju robotyki w przemyśle spożywczym i napojów na rok 2022.

 

Dlaczego robotyka będzie się rozwijać w przemyśle spożywczym w 2022 r.

Jak donosi publikacja branżowa Food Navigator, ilość robotów działających w produkcji żywności i napojów wzrosła prawie dwukrotnie od 2014 roku. Przewiduje się, że liczba robotów na 10 000 pracowników w branży wzrośnie o 47% w ciągu najbliższych 5 lat, a rynek robotyki spożywczej osiągnie wartość 2 miliardów dolarów do 2028 roku.

Jest to dość duże osiągnięcie dla przemysłu, który tradycyjnie pozostaje w tyle za innymi branżami produkcyjnymi pod względem wykorzystania automatyzacji. Do tego wzrostu wykorzystania robotów w przemyśle przyczyniły się różne czynniki.

 

Po części jest to po prostu przejaw szerszego zastosowania robotyki w różnych sektorach produkcji. Istnieją jednak bardziej specyficzne zmiany w przemyśle spożywczym, które powodują, że robotyka rozwija się właśnie teraz.

Zmiany te obejmują:

  • Zwiększone regulacje dotyczące żywności.
  • Wymóg cyfryzacji.
  • Nacisk na wydajność i zrównoważony rozwój.
  • Niedobór umiejętności na rynku pracy.
  • Zmieniające się przyzwyczajenia konsumentów w zakresie żywności i napojów.

 

Roboty są coraz bardziej popularnym narzędziem, które firmy wykorzystują do poruszania się po tych zmianach w sposób, który pozostaje opłacalny.

 

6 trendów w robotyce w przemyśle spożywczym

Przemysł spożywczy doświadczył ostatnio kilku sejsmicznych zmian.

Pandemia Covida, na przykład, wprowadziła nowy zestaw wymagań wobec producentów żywności, ponieważ nawyki zakupowe konsumentów zmieniły się niemal z dnia na dzień. Paniczne zakupy w 2020 roku pokazały na przykład, jak wiele firm było źle przygotowanych do szybkiego reagowania na zmieniające się zapotrzebowanie na produkty. Coraz więcej osób zaczęło również kupować żywność i napoje przez Internet, co ujawniło luki w logistyce wielu firm.

Oto 6 trendów w branży żywności i napojów, w których zarządzaniu pomagają roboty:

 

  1. Ciemne kuchnie

Ciemna kuchnia to nie tylko taka, w której zepsuła się żarówka. Ciemne kuchnie są częścią zupełnie nowego modelu biznesowego dla producentów żywności, który uległ przyspieszeniu w wyniku pandemii Covid-19.

Znane również jako kuchnie widma lub kuchnie w chmurze, ciemne kuchnie są zoptymalizowane pod kątem dostaw, a nie klientów siedzących lub konwencjonalnych dań na wynos. Roboty mogą być wykorzystywane wszędzie, od pakowania i paletyzacji aż po samo przygotowywanie żywności w całkowicie zautomatyzowanych ciemnych kuchniach.

 

  1. Więcej zastosowań cobotów

Wiele operacji związanych z produkcją żywności i napojów nadal obejmuje dużą liczbę procesów wykonywanych ręcznie. Obecność pracowników ludzkich może utrudniać całkowite zautomatyzowanie całego procesu produkcji żywności za pomocą konwencjonalnej automatyzacji.

Roboty współpracujące oferują firmom możliwość zautomatyzowania tylko niewielkiej części procesu, na przykład za pomocą zrobotyzowanego paletyzowania lub pobierania i układania. Cały czas pojawiają się nowe przykłady firm produkujących żywność i napoje, które wykorzystują coboty.

 

  1. Większy nacisk na bezpieczeństwo żywności

Bezpieczeństwo żywności zawsze było niezwykle ważne w przemyśle spożywczym i napojów. Jednak Covid-19 sprawił, że potrzeba ta nabrała szczególnego znaczenia. Producenci zostali zobowiązani do sprawdzenia i poprawy bezpieczeństwa żywności we wszystkich obszarach.

Roboty mogą przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa żywności, eliminując potrzebę kontaktu z człowiekiem. Wielu producentów żywności zmniejszyło ryzyko zakażeń krzyżowych w swoich zakładach, wykorzystując roboty do poszczególnych zadań związanych z obróbką żywności.

 

  1. Cyfryzacja

Wiele branż doświadcza obecnie zmian, ponieważ firmy są zmuszone do digitalizacji swoich działań. Cyfryzacja w przemyśle spożywczym może obejmować wykorzystanie inteligentnych czujników do śledzenia produktów, śledzenie zapasów w chmurze i zaawansowane przetwarzanie zamówień.

Paletyzacja żywności to jedno z zadań, które ostatnio zostało poddane cyfryzacji. Dzięki ulepszeniom w programowaniu robotów i powiązanych systemach komputerowych, firmy mogą teraz szybko zmieniać projekty palet i układy, aby dostosować się do zmian w swoich liniach produktów.

 

  1. Trwałe opakowania

Firmy poszukują sposobów na zmniejszenie ilości niepotrzebnych odpadów, a obecnie dążą do stworzenia bardziej trwałych opakowań dla produktów żywnościowych i napojów. Według niektórych danych nawet 40% produkowanej żywności nie zostaje zjedzone.

Zaawansowane technologie i materiały opakowaniowe mogą przyczynić się do zmniejszenia tej ilości odpadów. Roboty również mogą ograniczyć niepotrzebne odpady w procesie pakowania.

 

  1. Błyskawiczna skalowalność

Pandemia Covid-19 wyraźnie pokazała, że rynek może zmieniać się bardzo szybko. Producenci żywności i napojów mogą być zmuszeni do skalowania swojej produkcji niemal z dnia na dzień, aby zareagować na zmiany na rynku i w łańcuchu dostaw.

 

Bardzo popularne zadanie robotów w przemyśle spożywczym

Jaką aplikację robotyczną możesz wybrać, aby usprawnić proces produkcji żywności i napojów w 2022 roku?

Istnieje wiele wspaniałych opcji automatyzacji, które mogą być odpowiednie dla Twojej firmy.

Jedną z popularnych opcji w branży jest paletyzacja zautomatyzowana. Jak większość producentów żywności i napojów, prawdopodobnie musisz paletyzować i depaletyzować swoje produkty i materiały. Zrobotyzowana paletyzacja jest szybkim i łatwym rozwiązaniem.

Tutaj możesz dowiedzieć się więcej o paletyzacji. 

 

Artykuł przetłumaczony ze strony Robotiq. Artykuł: Robotics in the Food and Beverage Industry: What's New in 2022