Zwiększ swoją wydajność w procesach logistycznych dzięki robotom

Zwiększ swoją wydajność w procesach logistycznych dzięki robotom

Czy można poprawić efektywność logistyki za pomocą robotyki?

W przeciwieństwie do innych dziedzin, nie zawsze jest oczywiste, jak roboty wpasowują się w procesy logistyczne. Jednak liczba robotów w logistyce obecnie bardzo rośnie. Podobnie jak Twoja konkurencja, możesz skorzystać ze wzrostu wydajności, jeśli podejdziesz do automatyzacji robotów we właściwy sposób.

Które aplikacje logistyczne są odpowiednie dla robotyki?

Jak można zmierzyć poprawę wydajności wprowadzoną przez robota?

I czym w ogóle jest efektywność w logistyce?

Przyjrzyjmy się efektywności w logistyce i zbadamy, czy roboty mogą być użytecznym narzędziem pomagającym poprawić wydajność procesów.

 

MiR250_Hook

 

Efektywność w logistyce: dlaczego jest tak ważna

Stosunkowo łatwo jest zmierzyć efektywność np. procesu produkcyjnego. Istnieją proste, zdefiniowane wzory, które określają wydajność każdego konkretnego etapu produkcji.

W logistyce efektywność nie zawsze jest tak łatwa do zdefiniowania.

Różne czynniki utrudniają pomiar efektywności w logistyce, w tym sprzeczne cele, współzależność podsystemów oraz wpływ łańcuchów dostaw na wydajność. Wzory do obliczania efektywności nie są proste i różnią się znacznie w zależności od rodzaju operacji logistycznych, które mierzymy i badań, które czytamy.

Ale nie musisz używać skomplikowanych algorytmów i formuł.

Czasami warto spojrzeć na efektywność w bardziej prosty sposób...

Co to jest wydajność logistyczna?

W najbardziej podstawowym ujęciu efektywność logistyczna oznacza, że firma transportuje, magazynuje i dystrybuuje materiały przy minimalnej ilości odpadów. Im wyższa efektywność, tym mniejsza marnotrawność procesów. Oznacza to, że marnujesz mniej budżetu, energii, czasu i zasobów naturalnych.

8 rodzajów strat może wpływać na procesy logistyczne: transport, oczekiwanie, nadprodukcja, defekty, zapasy, przemieszczanie, nadmierne przetwarzanie i niewykorzystanie potencjału ludzkiego.

 

Jak zwiększyć wydajność logistyki dzięki robotom

W logistyce wiele zadań jest nudnych i powtarzalnych.

Na przykład przenoszenie pudeł na palety jest nudnym zadaniem dla ludzi. To często przyczynia się do nieefektywności, ponieważ ludzie mają tendencję do pogarszania wydajności podczas długich zmian, gdy ich praca nie jest satysfakcjonująca. Jednak paletyzacja jest kluczowym krokiem w każdym procesie logistycznym, więc nie można całkowicie wyeliminować tego zadania.

Roboty oferują sposób na zautomatyzowanie takich powtarzalnych zadań. Dzięki temu ludzie mogą wykonywać bardziej wymagające i satysfakcjonujące zadania logistyczne, takie jak reagowanie na zmiany w ostatniej chwili, radzenie sobie z awariami i obsługa niestandardowych wymagań.

O ile roboty są wykorzystywane efektywnie, mogą one pomóc w ograniczeniu strat w procesie. To z kolei poprawia wydajność całego procesu.

 

3 sposoby na poprawę efektywności logistyki dzięki zestawom do aplikacji robotycznych

Jakie zadania logistyczne można powierzyć robotowi? Nie wszystkie zadania powinny być zautomatyzowane.

Oto 3 typowe zastosowania robotów, które są przydatne w logistyce. Są one tak powszechne, że są dostępne w formie zestawów do aplikacji, które zawierają wszystko, czego potrzebujesz, aby wdrożyć aplikację szybko i sprawnie.

1. Paletyzacja

Paletyzacja, niezwykle powszechne zadanie w logistyce, jest idealna dla robotyki. Jest to czynność powtarzalna, która z czasem może powodować obrażenia u pracowników.

Roboty są bardziej elastyczne niż inne formy automatyzacji paletyzacji. Mogą być szybko i łatwo zaprogramowane do obsługi dowolnych kartonów lub innych elementów, które trzeba paletyzować.

 

paletyzacja

 

2. Podnieś i połóż

Wiele zadań logistycznych polega na przenoszeniu przedmiotów z jednego miejsca na drugie. Na przykład pakowanie polega na umieszczaniu przedmiotów w pudełkach. Podobnie, przygotowywanie zamówień wiąże się z pobieraniem i sortowaniem przedmiotów.

Pick and place to idealne zadanie dla robotów. Są one bardziej precyzyjne niż pracownicy ludzcy, a proste opcje programowania sprawiają, że zadanie to jest bardzo łatwe do wykonania.

3. Obsługa maszyn

Zadania takie jak etykietowanie lub pakowanie często wymagają użycia półautonomicznych maszyn. Zazwyczaj pracownik ludzki musi podawać przedmioty do tych maszyn. Jest to nudne zadanie, a jego praca nie wnosi nic do procesu.

Robot obsługujący maszynę może odciążyć człowieka od tego zadania. Przy tym często poprawi to spójność zadania.

 

Wykorzystaj te wskaźniki efektywności logistycznej, aby zmierzyć swój postęp

W jaki sposób można stwierdzić, czy efektywność zadania poprawia się po dodaniu robota?

Chociaż trudno jest dokładnie obliczyć wydajność w logistyce, istnieją różne wskaźniki, które można wykorzystać do zmierzenia, jak dobrze robot radzi sobie w środowisku logistycznym.

 

Przydatne wskaźniki obejmują:

  • Czas wysyłki - Jak szybko przedmiot jest wysyłany po złożeniu zamówienia?
  • Perfekcyjne zamówienie - Jaki procent zamówień jest wysyłanych bez problemów?
  • Wykorzystanie mocy produkcyjnych - Jak bardzo robot jest wykorzystywany w porównaniu z tym, jak bardzo mógłby być wykorzystywany?
  • Liczba wykonanych cykli - Ile cykli programu robota wykonano w określonym czasie?
  • Czas oczekiwania - Jak dużo czasu robot spędza na oczekiwaniu na inne procesy?

 

Więcej o przydatnych metrykach pracy robota można znaleźć w eBooku firmy Robotiq - Top 5 Cobot Key Performance Indicators.

 

Pierwszy krok do wprowadzenia robotów w celu poprawy wydajności

Jak można zacząć poprawiać wydajność operacji logistycznych za pomocą robotyki?

Kiedy po raz pierwszy rozważa się zastosowanie robotyki w nowej operacji, może się wydawać, że jest wiele rzeczy do przygotowania. Jednak prostym sposobem na rozpoczęcie jest zapoznanie się z różnymi dostępnymi zestawami aplikacyjnymi.

Oprócz korzystania z zestawów aplikacyjnych, można również poprawić wydajność operacji poprzez wdrożenie robota zgodnie z metodologią Lean Robotics.

 

Artykuł przetłumaczony ze strony Robotiq. Artykuł: Improve Your Efficiency in Logistics Operations With Robots.