Akcesoria do cobotów i ich zastosowanie - chwytaki i systemy wizyjne

Akcesoria do cobotów i ich zastosowanie

Dzięki odpowiednio dobranym akcesoriom, takim jak chwytaki, systemy wizyjne czy automatyczne systemy podawania, coboty mogą być optymalnie dostosowane do potrzeb danej firmy pozwalając na zwiększenie jej produktywności. Moduły rozszerzające i akcesoryjne stosowane są zarówno do robotów współpracujących UR, jak też robotów MIR.

Chwytaki i sposoby wykorzystania

W przypadku robotów współpracujących bardzo duże znaczenie mają różnego rodzaju chwytaki. Wśród dostępnych opcji znajdują się chwytaki palczaste, adapcyjne, a także zaawansowane modele zdolne do kierowania robotem oraz samym sobą. Więcej o wykorzystaniu chwytaków palczastych: https://www.procobot.com/funkcje-chwytakow-palczastych-wykorzystywane-w-programowaniu/

Chwytaki palczaste

Modele chwytaków palczastych świetnie sprawdzają się w zaawansowanej produkcji oraz badaniach pozwalając na odbieranie rozmaitych obiektów o dowolnym kształcie. Przykład stanowi dostępny w naszej ofercie 3-Finger Gripper, który jest kompatybilny ze wszystkimi robotami przemysłowymi. Z kolei chwytak adapcyjny Hand-E to precyzyjne i trwałe akcesorium zaprojektowane na potrzeby przemysłu.

akcesoria - Chwytak adapcyjny

Duża siła i ładowność oraz solidność wykonania sprawiają, że chwytak ten wytrzymuje trudne warunki panujące w zakładach produkcyjnych. Ergonomiczny kształt ułatwia ręczne prowadzenie. Model Hand-E posiada również intuicyjny interfejs i jest łatwy do zaprogramowania. Chwytaki dwupalczaste umożliwiają uchwycenie przedmiotów o dużej oraz małej średnicy, zarówno płaskich, jak i okrągłych.

Chwytaki próżniowe

Idealnie sprawdzają się do pobierania przedmiotów o różnych kształtach oraz wykonanych z rozmaitych materiałów – kartonu, szkła, blachy czy plastiku. Modele tego typu, dzięki wspornikowi i unikalnym węzłom powietrznym, zapewniają producentom pełną kontrolę. Są w pełni konfigurowalne i łatwe w instalacji. Znajdują zastosowanie w procesach takich, jak: montaż, obsługa maszyn, pakowanie czy paletyzacja.

Chwytaki próżniowe

Chwytaki podciśnieniowe

Elektryczne chwytaki podciśnieniowe nie wymagają kompresora ani zasilania. Ich elastyczne ramiona, dzięki regulowanemu podciśnieniu, umożliwiają przenoszenie rozmaitych elementów o wielu różnych rozmiarach. Są kompaktowe i łatwe w przenoszeniu, dzięki czemu zapewniają elastyczność linii produkcyjnej. Przyssawki modelu chwytaka podciśnieniowego są konfigurowalne. Brak zewnętrznych przewodów i doprowadzenia powietrza sprawia, że są bardzo wygodne w użyciu. Znajdują zastosowanie podczas pakowania i paletyzacji, a także montażu.

VG10 chwytak podciśnieniowy

Chwytaki z dodatkowymi czujnikami

Chwytaki z dodatkowym czujnikiem zdolne są do kierowania robotem oraz samym sobą w celu osiągnięcia działania, które operator ma zamiar zrobić, nawet mimo braku z góry zaprogramowanych parametrów. Chwytak tego typu wykrywa obrabiany element za pomocą czujnika zbliżeniowego. Jest w stanie wykryć ryzyko wyślizgnięcia się trzymanego przedmiotu. Czujnik siły i momentu obrotowego pozwala precyzyjnie dozorować maszynę i prace montażowe oraz zadania polegające na współpracy. Coboty z chwytakami tego typu znajdują zastosowanie podczas montażu, dozorowania maszyny, a także pakowania i paletyzacji, jak również podczas testów kontroli jakości.

akcesoria - Robot MiR EU Pallet Rack

Wśród innych funkcjonalnych akcesoriów w tej grupie na uwagę zasługuje między innymi chwytak Gecko wykorzystujący miliony mikroskopijnych włókien, które przylegają do powierzchni w sposób, w jaki robią to gekony. W efekcie chwytak może podnosić płaskie przedmioty bez układu pneumatycznego.

Zalety stosowania kamery przegubowej w ramieniu robotycznym

Kamera przegubowa pozwala na doposażenie robota w system wizyjny, który umożliwia lokalizację przedmiotów i detali o różnych kształtach, po wykonaniu zaledwie jednego zdjęcia. Kamera jest czuła na kolor wykrywanych elementów. Posiada wbudowane oświetlenie i autofocus. Jej kompaktowa budowa z zabezpieczeniami umożliwia pracę w warunkach przemysłowych. Kamera przegubowa w ramieniu robotycznym znajduje zastosowanie podczas montażu oraz obsługi maszyn.

Szybka zmieniarka do narzędzi

Szybka zmieniarka do narzędzi to akcesorium umożliwiające łatwą i szybką wymianę narzędzi przy wysokiej powtarzalności. Została wyposażona w niezawodny i łatwy w użyciu mechanizm blokujący, w którym dodatkowa konstrukcja zabezpieczająca i sprężyny gwarantują bezpieczne użytkowanie. Zmieniarka kompatybilna jest ze wszystkimi robotami współpracującymi.

akcesoria - Zmieniarka narzędzi

Platformy i moduły do cobotów

Wśród pozostałych akcesoriów do cobotów autonomicznych znajdują się platformy optymalizujące wewnętrzny transport ciężkich ładunków i palet, również w środowiskach o wysokiej dynamice. Stanowią cenny element wyposażenia, ponieważ autonomiczne pobieranie oraz pozostawianie ciągniętych wózków zwiększa efektywność transportu w przedsiębiorstwach.

Moduły mogą być montowane na robotach autonomicznych zwiększając zakres ich zastosowań. Wśród dostępnych opcji znajdują się pojemniki, stelaże, podnośniki, przenośniki oraz współpracujące ramiona zrobotyzowane. Moduły można ponadto wygodnie wymieniać, co pozwala na stosowanie robotów do różnych zadań.