Jak wykorzystać coboty w przedsiębiorstwie? - ProCobot

Jak wykorzystać coboty w przedsiębiorstwie?

Praca na linii produkcyjnej wymaga nieustannego skupienia i powtarzalności.

Z kolei magazynowanie produktów oraz przygotowanie towaru do wysyłki to czynności, w których liczą się szybkość oraz precyzja. W obu tych działach działania są dość żmudne i monotonne, co – statystycznie rzecz biorąc – niesie ze sobą ryzyko wystąpienia błędu ze strony pracowników. Dzięki robotom ryzyko błędu jest eliminowane, a dodatkowo prawidłowy program gwarantuje identyczne wykonanie tej samej czynności za każdym razem. Jednorazowa inwestycja w sprzęt z pewnością się szybko zwróci, a dodatkowe koszty mogą dotyczyć jedynie napisania (lub kupna) nowych programów lub zaopatrzenia w dodatkowe akcesoria.

Coboty otwierają nowe możliwości – zmiana zakresu zadań wymaga jedynie wprowadzenia odpowiednich algorytmów sterujących. To duża oszczędność czasu i pieniędzy – odpowiednie przeszkolenie załogi kosztuje relatywnie więcej, a z pewnością trwa dłużej niż wgranie aplikacji do pamięci robota. Możesz zyskać sporą przewagę nad konkurencją poprzez implementację automatyzacji w Twojej firmie – robot nie pójdzie na zwolnienie, nie zażąda podwyżki i będzie pracował cały czas tak samo efektywnie. Robotyzacja to więcej niż zysk dla Twojej firmy, to wielki krok w rozwoju Twojego przedsiębiorstwa.

Czym sa coboty i jakie pełnią funkcje?

Coboty to roboty współpracujące z człowiekiem „ramię w ramię”. „Cobot” to połączenie dwóch słów: „collaborative” i „robot”, czyli właśnie „robot współpracujący”. Same coboty sa przystosowane do pracy w obecności człowieka i jako takie nie wymagają stosowania żadnych barier ochronnych – ich konstrukcja jest bezpieczna. Jedyne zagrożenie mogą stanowić ładunki lub narzędzia, którymi robot będzie się posługiwał w trakcie pracy.

Coboty wspierają ludzi w różnych zadaniach w obszarach pakowania i przygotowywania towaru oraz montażu i przenoszeniu części w zakładach produkcyjnych. Wszędzie tam, gdzie wymagana jest powtarzalność, precyzja i niezawodność, coboty sprawdzą się doskonale. Funkcje cobota zależą od jego konstrukcji i oprogramowania – np. długości ramienia, siły udźwigu czy szybkości działania.

Paletyzacja i pakowanie

Przygotowanie wysyłki to czasochłonne zajęcie i wymaga niezwykłej precyzji – od tego zależy bezpieczeństwo towaru. Magazynowanie produktów opiera się na tych samych zasadach – nieprawidłowo załadowana paleta może skutkować dużymi stratami. W przypadku paletyzacji i pakowania z użyciem cobotów ryzyko uszkodzenia produktów jest zredukowane niemal do zera.

paletyzacja

Odpowiednio zaprogramowany robot zapakuje każdą paletę identycznie – co jest praktycznie niemożliwe do wykonania przez człowieka. Coboty cechuje stały poziom precyzji, zatem doskonale radzą sobie na stanowiskach ładunkowych. Zależy Ci na efektywnej pracy zespołu? Pomyśl o zmechanizowaniu działu – przygotowanie towaru do dalszej spedycji będzie odbywać się w stałym tempie i nie musisz martwić się o bezpieczeństwo każdej sztuki.

Montaż i wsparcie procesów produkcyjnych

Prace montażowe wymagają często dużej siły i precyzji – na przykład w zakładach samochodowych lub stoczniach. Jedna pomyłka może kosztować firmę nawet kilka tysięcy złotych, co w przypadku powtarzających się sytuacji jest ogromnym obciążeniem dla budżetu przedsiębiorstwa.

Precyzyjny montaż elektroniki na płytce PCB

Z pomocą przychodzą roboty, które każdą czynność wykonują w dokładnie taki sam sposób. O ile nie wystąpi usterka sprzętu (w końcu to nadal tylko maszyny), to praca będzie przebiegać w jednostajnym, wydajnym tempie. Roboty wesprą ludzką część ekipy montażowej tam, gdzie potrzeba dużego udźwigu i precyzyjnego ustawienia części. Inwestując w cobota, oszczędzasz nie tylko czas, ale także pieniądze i nerwy.

Zalety cobotów

Roboty współpracujące mają dużo zalet:

  • Zawsze pracują tak samo wydajnie
  • Są bardzo precyzyjne
  • Mogą wykonywać różne zadania (zależnie od konstrukcji i oprogramowania)
  • Nie wymagają dostosowywanie dużej przestrzeni do ich pracy
  • Mogą przenosić ciężki towar bez ryzyka upuszczenia go
  • Nie chcą podwyżki
  • Nie chodzą na zwolnienie lekarskie
  • Jednorazowo kosztują mniej niż utrzymanie pracownika przez okres żywotności robota
  • Mogą być modernizowane za niewielki koszt

Nie oznacza to, że całkowicie zastąpią ludzki zespół – mają swoje ograniczenia. Niemniej jednak, robotyzacja zakładu to świetna inwestycja, która znacząco zwiększa wydajność pracy.

Inwestycja, która się opłaca. Jak obliczyć zwrot z inwestycji?

Większość firm podejmuje swoje decyzje w oparciu o jeden z najważniejszych pod względem finansowym współczynników – ROI, czyli zwrot inwestycji. Biorąc pod uwagę koszty pracodawcy związane z zatrudnieniem i utrzymaniem pracownika, koszt zakupu cobota jest bardzo niski i potrafi zwrócić się nawet w ciągu zaledwie kilku miesięcy!

Koszty rekrutacji, szkoleń, koszty po stronie pracodawcy – to niekończący się łańcuch wydatków. Do tego dochodzi rotacja kadry, urlopy, zwolnienia lekarskie – robot tych wszystkich kosztów nie generuje. Dodatkowo – może zostać przystosowany do wykonywania zadań na innej linii produkcyjnej czy montażu, wystarczy odpowiedni program i – w razie konieczności – zakup niezbędnych akcesoriów.

Oblicz zwrot z inwestycji: https://www.procobot.com/zwrot-z-inwestycji/

Czas zwrotu z inwestycji zależy od specyfiki stanowiska, które ma zostać objęte procesem mechanizacji – zazwyczaj jest to przedział od 8 do 22 miesięcy. Z powyższych faktów nasuwa się prosty wniosek – automatyzacja jest ważnym czynnikiem rozwoju firmy i pomaga zwiększyć wydajność pracy, a dodatkowo – oszczędzić pieniądze, czas i nerwy.