W fabryce Unilever w Katowicach coboty przyspieszają proces paletyzacji, a także poprawiają ergonomię pracy, dzięki firmie ProCobot, który dostarczył Roboty Universal Robots.
ProCobot wspiera fabrykę Unilever na każdym etapie działania. Pomaga w prawidłowym dobieraniu elementów, a także akcesoriów do cobotów oraz przeprowadza szkolenia z zakresu wdrażania, programowania oraz obsługi cobotów.
Unilever ma w Polsce cztery zakłady produkcyjne. Jeden z nich, w Katowicach, zajmuje się pakowaniem herbaty dostarczanej do fabryki w 25 kilogramowych workach. Zapakowane przez pracowników do kartonów pudełka z gotowym do sprzedaży produktem układane są na paletach przez sześć robotów współpracujących UR10. Wykorzystanie cobotów skróciło czas paletyzacji, zoptymalizowało ergonomię pracy i przede wszystkim, odciążyło pracowników od najbardziej żmudnych zadań.
Automatyzacja procesu paletyzacji
Unilever w pełni zautomatyzował 2 linie produkcyjne w Katowicach – przy pracach związanych z pakowaniem herbaty pracuje sześć cobotów UR10. Przed wdrożeniem automatyzacji wszystkie zadania wykonywane były przez człowieka. Operator na stanowisku pracy spędzał około 70% czasu pakując i 30% czasu paletyzując. Całkowita automatyzacja paletyzowania przez coboty sprawiła, że operatorzy zostali odciążeni z 30% zadań. Coboty wykonują najbardziej uciążliwe prace i są przy tym wyjątkowo wydajne – umieszczają na paletach około 1100 kartonów podczas ośmiogodzinnej zmiany. W procesie paletyzacji każdy z kartonów układany jest na palecie przez robota wg z góry określonego wzoru.
„Przed automatyzacją pracownicy wykonujący powtarzalne czynności musieli m.in. schylać się, by układać pudełka na niższych warstwach palety. Tę najcięższą czynność udało nam się całkowicie wyeliminować dzięki robotom UR” – mówi Dariusz Ratajczak, Automation Senior Specialist w Unilever.
Intuicyjne programowanie robotów
Programowanie robotów w fabryce Unilever w Katowicach rożni się w zależności od kształtu i wielkości stosowanych na danym stanowisku opakowań kartonowych. W każdym przypadku proces ten przebiega jednak podobnie. Po osiągnięciu zakładanej przez program liczby kartoników na palecie, robot zaczyna kolejną warstwę. Paleta zawiera zwykle od sześciu do dziesięciu warstw i liczy od dziesięciu do dwudziestu jeden pudełek w każdej warstwie. Po zakończeniu układania warstwy robot oblicza nową wysokość i wyznacza punkt, w którym ma zacząć kolejną. W tym czasie operator, gdy tylko zauważy, że robot zaczyna układać kartony na kolejnej palecie, odjeżdża z załadowanym towarem. Ułożenie całej palety zajmuje cobotowi od 20 do 30 minut.
Przed wdrożeniem cobotów UR automatycy Unilever rozważali także skorzystanie z gotowego rozwiązania, jakim jest użycie robotów dedykowanych do paletyzacji. Biorąc pod uwagę za i przeciw, zespół doszedł do wniosku, że zastosowanie cobotów UR będzie rozwiązaniem bardziej elastycznym, prostszym we wdrożeniu i pozwoli na szybszy zwrot z inwestycji.
Przyszłość robotyzacji w Unilever
Wdrożenie robotów współpracujących jest rozważane także w innych zakładach Unilever. Automatycy z Katowic chętnie dzielą się doświadczeniami, opisując, jak rozwiązali problem paletyzacji dzięki zastosowaniu cobotów. Pracują także nad zautomatyzowaniem procesu depaletyzacji umożliwiającego robotom współpracującym pobieranie z palet materiałów do produkcji.
Wraz z ProCobot, który zrobotyzował 6 stanowisk, w fabryce Unilever są także firmy integratorskie, które wykonały inne stanowiska – Biuro Inżynierskie IEC Sławomir Janosz stanowiska z paletyzacją oraz Sparkrobots Wojciech Sommer, który wykonał stanowisko do identyfikacji przekładek oraz automatycznego załadunku na pojazdy AMR.
Dziękujemy za zaufanie. Takie chwile są warte każdej pracy.