Roboty spawające - zalety stosowania w przemyśle

Roboty spawające – zalety stosowania w przemyśle

Roboty spawające

Postęp technologiczny sprawia, że automatyzacja coraz bardziej wkracza do naszego życia. Przemysł jest jedną z tych dziedzin, które najmocniej są tym dotknięte. To właśnie tam coraz więcej procesów wykonywanych jest przez maszyny, zamiast przez ludzi. Na przykład - spawanie.

Z punktu widzenia przedsiębiorcy, automatyzacja procesów spawania niesie same korzyści. Roboty spawające zapewnią nie tylko perfekcyjną precyzję pracy, ale również zapewniają znacznie wyższą wydajność w zakresie wykonywanych czynności. W rezultacie, optymalizowane są koszty, a sama praca realizowana jest szybciej, sprawniej, a co najważniejsze - bez błędów i pomyłek. Robot spawający jest też w stanie pracować w trudnych warunkach i nie ma to wpływu na jego kondycję lub wydajność.

Dokładność i precyzja robotów spawających

Robot spawający jest przede wszystkim niezwykle dokładny. Raz zaprogramowany, bezbłędnie wykonuje swoją pracę przez cały czas użytkowania. Nie ma tu mowy o błędach czy niedociągnięciach. Użytkowanie robotów spawalniczych eliminuje podstawowy problem, jaki związany jest z wykonywaniem analogicznych procesów przez ludzi - czyli potencjalne błędy. Poprawnie zaprogramowany robot błędów nie popełnia.

Zakup robotów spawalniczych to również doskonała metoda na uniknięcie kosztów wynikających z reklamacji dotyczącymi jakości produktów. Nawet najlepsi spawacze czasem popełniają błędy. Wybierając automaty, jakimi są roboty spawające, właściciel firmy nie musi już się o to martwić. Maszyna wykona wszystkie czynności prawidłowo.

Optymalizacja kosztów oraz wydajność pracy

Roboty spawające są znacznie bardziej wydajne niż ludzie. Są tak zaprojektowane, by utrzymać najwyższą jakość produkcji oraz utrzymywać zużycie materiałów na ustalonym poziomie. W porównaniu z ludźmi, robot spawalniczy jest po prostu znacznie bardziej wydajny. A przy tym, nie potrzebuje przerw.

Wykorzystanie robotów oznacza niemały wydatek. Warto jednak pamiętać o tym, że jest to inwestycja, która zwróci się względnie szybko. W zależności od modelu, jest to od 8 do 22 miesięcy. To oczywiście wartości uśrednione, a ostateczny czas zwrotu zależy od kilku czynników.
Robot spawający może być całkiem niezłą alternatywą również dla przedsiębiorców, którzy mają problemy z rotacją pracowników. W przypadku takich maszyn nie ma ryzyka, że nagle zmienią pracę. Inwestycja w robota jest jak jednorazowe zatrudnienie specjalisty na czas nieokreślony. Z punktu widzenia płynności działania firmy - ogromny plus!

Ochrona zdrowia człowieka i praca w trudnych warunkach

Wybierając roboty spawające warto pamiętać o ochronie zdrowia pracowników. Te urządzenia mogą pracować nawet w trudnych warunkach - tam, gdzie ludzka praca wymagałaby dodatkowych działań z zakresu bezpieczeństwa. Co ważne, koszt robota pozostaje stały. Jedynym wydatkiem jest tak naprawdę jego zakup oraz ewentualny serwis.

Tymczasem, pracownikowi należałoby zapłacić za działanie w trudnych warunkach. Biorąc pod uwagę braki na rynku pracy, a już w szczególności brak wykwalifikowanych spawaczy, może to być całkiem sporym wydatkiem. Dlatego - w ostatecznym rozrachunku inwestycja w zakup robota może okazać się znacznie bardziej opłacalną. A samych pracowników oddelegować można do wykonywania innych zadań - na przykład takich, które nie mają aż tak dużego wpływu na ich zdrowie.

Podsumowując - robot spawający jest świetnym i efektywnym kosztowo rozwiązaniem dla każdego przedsiębiorstwa produkcyjnego, które poszukuje sposobu na zwiększenie jakości. Kwota, którą należy zapłacić w związku z zakupem takiego urządzenia może wydawać się sporą, lecz jest to inwestycja w pełni uzasadniona, jeżeli właściciel firmy poszukuje sposobu na zwiększenie wydajności, podniesienie jakości czy też optymalizację kosztów w swoim przedsiębiorstwie.

I jeszcze jedna kwestia - nie warto oszczędzać na szkoleniu operatorów w zakresie obsługi sprzętu. Każdy robot posiada własne oprogramowanie, więc aby praca mogła odbywać się w sposób optymalny, potrzebna jest odpowiednia wiedza po stronie osoby obsługującej.

Robot spawalniczy w trakcie pracy